Węgiel jest dobry

Większość zasobów węgla kamiennego, szacowanych na wielkość około kilku bilionów ton, zlokalizowane jest na północnej półkuli. Węgla kamiennego najwięcej wydobywa się w Rosji, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Polsce, Indiach, na Ukrainie. Pomimo że mogłoby się wydawać, iż kilka bilionów ton to ogromna liczba, ale niestety nie jest tak. Oszacowano, iż zapasy węgla wystarczą jeszcze tylko na około 200 lat.

 

Oszacowano, iż zapasy węgla wystarczą jeszcze tylko na około 200 lat. Polska należy do grona krajów bogatych w węgiel. Jest on w naszym kraju mocno eksploatowany, część jego jest eksportowana na Zachód. Na obszarze należącym do naszego państwa znajduje się około 4% światowego zapasu węgla, czyli jakieś 60 miliardów ton. Jesteśmy w ścisłej czołówce światowej wydobywających węgiel krajów, lecz niestety naszych złóż nie starczy już na długo. Przewiduje się, że zapasy węgla kamiennego skończą się nam już za jakieś 30 lub 40 lat. Co prawda węgiel jest 'brudnym' źródłem energii, ale przez ten czas nie stać nas na wymienienie jej na energię atomową, która też jest 'brudna', albo na energię ze źródeł odnawialnych. Należy mieć też na uwadze fakt, że w latach 90. przeprowadzony został program restrukturyzujący kopalnie węgla kamiennego, przez co zostały zmniejszone zasoby węgla, ponieważ m.in. zmniejszono maksymalną granicę głębokości złóż.

 

Węgiel z Polski nie należy ani do najprostszych, ani do najtańszych w wydobyciu, ponieważ umiejscowiony jest na stosunkowo dużych głębokościach (przykładowo w Australii aż 65% wydobywanego tam węgla czerpane jest z odkrywkowych kopalni), a także zawiera w swoim składzie dużą ilość siarki. W Polsce istnieją trzy główne węglowe zagłębia, czyli na Górnym i Dolnym Śląsku oraz zagłębie lubelskie.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl